• English

100 éves a Miskolci Művésztelep

100 Éves Miskolci Művésztelep borító

Az 1921-es esztendő jelentős dátum Miskolc város képzőművészeti életében. Ekkor kezdte meg működését a művésztelep, amelynek létesítésével egy régóta dédelgetett álom vált valóra. A telep három évtizeden át mindenekelőtt a Képzőművészeti Főiskola növendékeinek nyári képzését szolgálta, de kaput nyitott a helybéliek előtt is, ösztöndíjas műtermeiben pedig egész éven át folyamatos alkotómunka folyt. A Csabai kapui létesítmény a trianoni döntéssel elvesztett Nagybánya pótlására alakult, s ez határozta meg művészeti irányultságát is. 1952-ig a Képzőművészeti Főiskola tartotta kezében, majd fenntartója a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja, 1971-től Miskolc város lett. Működésében, arculatában az idők folyamán jelentős változások mentek végbe, de mindmáig az alkotómunka bázisa maradt. Egykori épületei közül az úgynevezett „alsó” tömb a Csabai kapu 22. szám alatt ma is áll: 1980 óta Alkotóház néven működik.

A város jelenkori képzőművészeti életét is meghatározó legfontosabb eredmények – a grafikai műhely megalakulása, az országos grafikai biennálék/triennálék megrendezése, művészlakótelep felépülése – a 100 évvel ezelőtt alapított intézményre vezethetők vissza. Noha a Miskolci Művésztelep mindmáig fogalomként él a köztudatban, az 1921–1952 közötti időszak művészi terméséből elenyészően kevés alkotás volt ismeretes. A Herman Ottó Múzeum évek óta módszeres kutatásokkal, műtárgyvásárlásokkal és restaurálással készül a kevéssé ismert időszak feltárására és bemutatására: a művésztelep létrejöttének méltó megünneplésére.

A centenáriumi kiállítás 2021 októberében a Herman Ottó Múzeum–Miskolci Galéria Rákóczi-házában kerül megrendezésre. Tárlatunk arra vállalkozik, hogy utánajárva az itt időző főiskolai növendékek, csatlakozó helybéliek, műteremösztöndíjasok, vendégművészek és tanárok hagyatékának, a művésztelepen készült alkotások gazdag válogatását tárja a közönség elé.

Az ünnepi tárlat hitünk szerint sok érdekességet és meglepetést tartogat. Ez év nyarától e helyen cikksorozatot indítunk el, melyben ízelítőket nyújtunk olvasóink számára a Miskolci Művésztelep kalandos történetéből és kézzel fogható eredményeiből. (Pirint Andrea írásai.)