• English

Múzeumi Pantheon

Lajos Árpád

Párizs, 1911. december 7. – Miskolc, 1976. szeptember 29.

tanár, etnográfus

Miskolci családból származott, de Párizsban született, mert szülei az apa divatszűcs szakmája miatt éltek és dolgoztak egy ideig Franciaországban. Elemi és középfokú tanulmányait már Miskolcon végezte. 1930-ban érettségizett a református gimnáziumban, 16 évesen kezdett néprajzi gyűjtéssel foglalkozni. A budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen szerzett magyar-német szakos tanári oklevelet 1935-ben. 1936–1938 között Györffy István gyakornoka, majd tanársegédje volt az egyetem néprajzi intézetében.

 

1938-tól a miskolci evangélikus tanítóképzőben lett magyar-német tanár, mellette cserkészvezető. Az 1940-es években a regöscserkészetben is tevékenykedett. 1949-ben a Mikszáth Kálmán – ma Földes Ferenc – Gimnáziumba, majd a 2. sz. általános iskolába került. 1951-ben a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Tanács népművelési osztályán lett művelődésügyi előadó. Innen helyezték a múzeumba 1952-ben, ahol 1973-as nyugdíjazásáig dolgozott. 1969-ben rövid ideig a múzeumigazgatói tisztséget is betöltötte.

 

Néprajzi munkássága Borsod-Abaúj-Zemplén megye területéhez kötődik. A Herman Ottó Múzeum néprajzi gyűjteménye, fotótára, néprajzi adattára jelentős mennyiségben őrzi gyűjtéseit. Fő terepei a Sajó-völgy, a Barkóság, a Matyóföld, a Bükkalja települései voltak. Legfőbb kutatási területét a népi gyermekjátékok jelentették, ebből a témakörből írta első tanulmányait és könyveit is. Részletesen vizsgálta a fonó hagyományait, a társas munkákhoz kapcsolódó népszokásokat és játékokat. Eredményesen foglalkozott a népdal, népzene, tánchagyomány gyűjtésével, a népi hangszerek történetével. A népművészet terén a szűcsmesterség és a fafaragás hagyományait kutatta. Meghatározó szerepet vállalt a néprajzi ismeretterjesztésben, részt vett az 1970-es években formálódó első miskolci táncházak szervezésében. Nyolc önálló könyve, mintegy negyven szaktanulmánya és ugyanennyi ismeretterjesztő cikke jelent meg.

 

1976. szeptember 29-én közlekedési baleset áldozata lett, kerékpárján gázolták el 65 éves korában. Dédestapolcsányban lévő nyughelye rendszeres megemlékezések helyszíne. Miskolcon utcát neveztek el róla, emellett a dédestapolcsányi általános iskola, az Ózdi Honismereti Kör, és a honismereti mozgalomban adományozott Lajos Árpád emlékplakett is őrzi emlékét.

 

Tóth Arnold

LAJOS ÁRPÁD