• English

Megvásárolható kiadványok 2014-2010

2014

A Herman Ottó Múzeum Évkönyve LIII. (2014)

Keménytáblás

542 oldal

30 x 22 cm

Bruttó ár: 3 800,- Ft

30 tanulmány a régészet, a történettudomány és a művészettörténet szakterületeiről, valamint tanulmányok és közlemények a Herman Ottó emlékévvel és az I. világháború kitörésének 100. évfordulójával kapcsolatban.

Fehér Béla (szerk.): Az ásványok vonzásában. Tanulmányok a 60 éves Szakáll Sándor tiszteletére

Keménytáblás

309 oldal

25 x 18 cm

Bruttó ár: 2 400,- Ft

E tanulmánykötetben Szakáll Sándor korábbi és jelenlegi kollégái, magyar és külföldi egyetemek, kutatóintézetek munkatársai, egykori és jelenlegi hallgatói, illetve ásványgyűjtők tudományos, valamint ismeretterjesztő cikkei olvashatók. A cikkek tematikája legalább olyan sokszínű, mint amilyen Szakáll Sándor munkássága, hiszen fő érdeklődési körén, az ásványtanon kívül felöleli a geokémia, a kőzettan, az archeometria, az őslénytan és a tudománytörténet területeit is.

Geoda

Puhatáblás

40 oldal

21 x 15 cm

Bruttó ár: 450,- Ft

Feltöltés alatt.

Kalicz Nándor-Koós Judit: Mezőkövesd-Mocsolyás. A neolitikus Szatmár-csoport (AVK I.) települése és temetője a Kr.e. 6. évezred második feléből

BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYE RÉGÉSZETI EMLÉKEI 9.

Keménytáblás

320 oldal

31 x 22 cm

Bruttó ár: 4 500,- Ft

Mezőkövesd-Mocsolyáson az M3-as autópálya építését megelőző leletmentő régészeti ásatások a feltárt terület méretét is jelentős mértékben felülmúló eredményeket hoztak. Koós Judit, a kutatási program vezetője már az 1993-as tavaszi terepjárás, majd az őszi szondázás során felismerte a lelőhely különlegességét és fontosságát, s ezért a nagyfelületű feltárásra 1994-ben meghívta munkatársként Kalicz Nándort. A leletmentő ásatás igazolta a várakozásokat. A településtörténeti, temetkezési adatok és a bőséges leletanyag számos új megállapítás lehetőségével gazdagította ismereteinket a neolitikum korai időszakáról. Különösen kiemelkedőnek számít az egykor volt és a felszínre épített oszlopos szerkezetű, majd leégett házak csoportjának feltárása, amely egy csapásra megtörte a korábbi kisméretű ásatások miatt keletkezett „gödörházak” mítoszát.

Bodnár Mónika: A Serényiek hatása a gömöri népéletre

OFFICINA MUSEI 21.

Puhatáblás

318 oldal

25 x 18 cm

Bruttó ár: 3 500,- Ft

Bondár Mónika új kötete a néprajzkutatók által eddig figyelmen kívül hagyott területre irányítja a figyelmet, ugyanis a gömöri arisztokráciával foglalkozik. A kötet Miskolcon, a Herman Ottó Múzeum Officina Musei sorozatában jelent meg. A hagyományos néprajzkutatás nem tekinti feladatának az arisztokráciával való foglalkozást. Ez a munka arról igyekszik meggyőzni olvasóit, hogy az arisztokrácia egészen a második világháború végéig olyan mély nyomot hagyott a népéletben, annyira meghatározta egy-egy térség, település történetét, lakóinak mindennapjait, gazdasági, kulturális viszonyait, hogy ezek mellett a néprajztudomány sem mehet el szó nélkül. Bodnár Mónika közel húszéves kutatómunka eredményeként bemutatja a putnoki uradalom (Putnok, Málé /ma Serényfalva/, Dédes /ma Dédestapolcsány/, Sajószöged és Bánréve) földesurainak, a gróf Serényi családnak a népéletre gyakorolt hatását. Rövid birtoktörténeti és családtörténeti áttekintés után szól azokról az eseményekről, melyekkel a Serényiek alapvetően, napjainkig kihatóan befolyásolták a térség népéletét. Ezek sorában szó esik a 18. századi telepítésekről, ezzel összefüggésben a vallási és etnikai viszonyok változásáról, a szlovák és morva telepesek etnikai identitásának alakulásáról, egyházalapításról, különféle iskolatípusok alapításáról, a gazdasági élet területéről szólva az egykori Serényi mintagazdaságról, a filoxéra pusztítását követő gazdasági kísérletekről és egyéb gazdasági és urbanizációs kezdeményezésekről, mint a malom, a téglagyár, a posta, a vasút stb.

2013

A Herman Ottó Múzeum Évkönyve LII. (2013)

Keménytáblás

408 oldal

30 x 22 cm

Bruttó ár: 2 500,- Ft

26 tanulmány a régészet, a történettudomány, a néprajz, az irodalomtörténet és a művészettörténet szakterületeiről.

2012

A Herman Ottó Múzeum Évkönyve LI. (2012)

Keménytáblás

216 oldal

30 x 22 cm

Bruttó ár: 1 500,- Ft

13 tanulmány a régészet, a történettudomány, a néprajz és az irodalomtörténet szakterületeiről.

Kurta Mihály: Múzeumandragógia Magyarországon. AZ I. ORSZÁGOS MÚZEUMANDRAGÓGIAI KONFERENCIA VÁLOGATOTT ANYAGA

Konferenciakötet

Puhatáblás

309 oldal

24 x 17 cm

Bruttó ár: 1 000,- Ft

Az első országos múzeumandragógia konferencia új utat nyitott a különböző tudományterületek között. Ráirányította a figyelmet arra, hogy a hagyományos múzeumi szerepek a modern korban kitágultak. Új feladatok jelentek meg, amelyek sokoldalúan felkészült szakembereket igényelnek. A legjellemzőbb változás a célpiacok átrendeződése. Az előző időszak iskolaközpontúsága helyett a felnőttek kerülnek a középpontba. Fontos marad továbbra is az iskolákkal való együttműködés, az iskolás csoportok fogadása, de a foglalkozások módja az új igényeknek megfelelően megváltozott. A fiatalok igénylik az interaktivitást, a figyelmüket lekötő rendezvényeket, a játékos elemeket, a non-formális és informális tanulási elemeket. Ez jól tükröződik a múzeumpedagógia változásaiban.

            A fenntartásuk érdekében a múzeumoknak egyre inkább a fizetőképes rétegekhez kell fordulniuk, és ez a felnőttek csoportja. Ezzel összhangban a társadalom részéről is felmerül az igény a múlt megismerésére, a történelmi események megértésére, a különféle művészetekben való elmélyülésre. Ez a kettős nyomás – a társadalom tagjainak új igényei és a múzeumok veszteségeinek csökkentésére irányuló törekvések – indította útjára a múzeumandragógiát.

Tóth Arnold (szerk.): Ősök és hagyományok. Régészeti és néprajzi kiállítás a Herman Ottó Múzeum gyűjteményéből – Miskolc, 2012

Kiállításvezető

Puhatáblás

20 oldal

21 x 15 cm

Bruttó ár: 300,- Ft

Feltöltés alatt.

Tóth Arnold (szerk.): Néprajz – muzeológia. Tanulmányok a múzeumi tudományok köréből a 60 éves Viga Gyula tiszteletére

Keménytáblás

765 oldal

24 x 18 cm

Bruttó ár: 2 500,- Ft

61 tanulmány a múzeumi tudományok (tudománytörténet, migráció, agrártörténet, agráretnográfia) köréből a 60 éves Viga Gyula tiszteletére

2011

A Herman Ottó Múzeum Évkönyve L. (2011)

Keménytáblás

528 oldal

30 x 22 cm

Bruttó ár: 2 800,- Ft

30 tanulmány a természettudomány, a régészet, a történettudomány, a néprajz és a művészettörténet szakterületeiről.

Dobrik István: Miskolci Galéria

Keménytáblás

365 oldal

23 x 25 cm

Bruttó ár: 1 500,- Ft

Feltöltés alatt.

2010

Gyulai Éva-Viga Gyula (szerk.): Történet – muzeológia. Tanulmányok a múzeumi tudományok köréből a 60 éves Veres László tiszteletére

Keménytáblás

498 oldal

24 x 18 cm

Bruttó ár: 2 000,- Ft

A történetírás az egyik legősibb tudomány, míg a muzeológia diszciplínáit alig egy évszázada művelik tudományos igénnyel, hiszen Magyarországon két évszázada, Miskolcon 110 éve jött létre az első közgyűjtemény. A múzeumi tudományok a kulturális örökség legszélesebb köréből merítik forrásukat és tárgyukat, s amilyen sokfélék a múzeumi gyűjtemények, olyan színes a szakmuzeológiák palettája: a történeti muzeológia egyaránt foglalkozik tárgyi, képi és írásos emlékekkel, sőt a modern történettudomány olyan fontos ágaival, mint az ipartörténet és várostörténet, ugyanakkor az iparművészet-történet a múzeumokban őrzött műtárgyakat művészi alkotásokként szemléli. Nem idegen a muzeológusoktól az eszme- és szellemtörténet, vallás- és felekezettörténet művelése sem, hiszen a tárgyakban manifesztálódó kulturális örökség elválaszthatatlan a társadalom szellemi hagyatékától, ugyanakkor a múzeumok kiállításai, kiadványai, rendezvényei a műveltség formálói is. A klasszikus tudományokhoz felzárkózó muzeológiát, amely az utóbbi évtizedekben már elméleti kérdésekkel is foglalkozik, egyaránt művelik a múzeumok szakemberei és az egyetemek oktatói, sőt bekerült a felsőoktatás diplomát adó képzései közé.

A múzeumi tudományok köréből összegyűjtött tanulmányokkal Veres László múzeumigazgatót, közel 40 éves múzeumi munkásságát és 20 éves egyetemi oktatói tevékenységét köszöntjük.

A kötetben az alábbi főbb témakörökbe rendezve találjuk a tanulmányokat:

-Üvegművesség – üvegtörténet

-Kézművesség – ipartörténet

-Gyűjtemények – iparművészet-történet

-Ikonográfia

-Medievisztika

-Gazdaságtörténet

-Egyház- és felekezettörténet

-Múzeumelmélet

Boldizsár Péter-Kocsis Edit-Sabján Tibor: A diósgyőri vár 16-17. századi kályhacsempéi

BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYE RÉGÉSZETI EMLÉKEI 8.

Puhatáblás

232 oldal

30 x 20 cm

Bruttó ár: 2 500,- Ft

A feldolgozó munka a 16-17. századi anyag esetében is elsősorban a csempeanyag vizsgálatára korlátozódott, az ásatások rétegeihez többnyire nem tudtuk visszaazonosítani a töredékeket, vagy az előkerülés helyszíne (pl. várárok) nem adott számunkra pontosabb információkat. Az egykori kályhák rekonstruálására és építési idejük meghatározására törekedtünk. A legnagyobb gondot az egy kályhát alkotó csempctípusok összeválogatása jelentette. Igyekeztünk készítés technikai jellegzetességekre támaszkodni de a korszakban általánossá váló technikai fogások nem mindig tudtak segíteni a nagy tömegű anyag csoportosításában. így néha egy-egy jellegzetes motívum megjelenésére kellett hagyatkoznunk, vagy más lelőhelyek analógiáit vettük figyelembe a csoportosításkor, illetve a keltezés során. Több csempe esetében nem lehetett megállapítani, hogy milyen más típusokkal tartozhattak egy kályhához, ezeket a darabokat egyenként közöljük, valószínű időrendi sorrendben haladva. Különösen nagy problémát jelentett a párkánycsempék és párták hozzárendelése az egyes csempetípusokhoz. Néhány kivételtől eltekintve ez nem is nagyon sikerült, így ezek többségét is külön soroltuk fel.

A Herman Ottó Múzeum Évkönyve XLIX. (2010)

Keménytáblás

25 x 18 cm

Bruttó ár: 1 500,- Ft

Feltöltés alatt.

Vargyas Gábor: Istenek, ősök és sámánok. Egy vietnami hegyi törzs, a brúk vallása

Kiállításvezető

Puhatáblás

13 oldal

24 x 17 cm

Bruttó ár: 400,- Ft

Vargyas Gábor néprajzkutató fotói egy vietnami hegyi törzs, a brúk világába nyújtanak bepillantást. 1985-1989 közötti terepmunkája során közel 10.000 fényképfelvételt készített, egyedülálló módon megörökítette mára letűnőben lévő életformájukat. Egy évet köztük élt, az ételüket ette, házaikban lakott, elszigetelve a civilizációtól. Ez idő alatt mindössze néhány levéllel tartotta a kapcsolatot családjával. A brúk az egykori Észak- és Dél-Vietnam határvidékén élnek, a több évtizedig tartó vietnami háború elszenvedői voltak. A háborút követő általános elszegényedés újjáélesztette a hagyományos brú életmódot. A képeket végignézve megfogalmazódik bennünk, mennyivel nagyobb ökológiai lábnyomot hagyunk hátra magunk után a brúkhoz képest, a természet mennyi erőforrását pazaroljuk el látszatdolgokra. A fotók nagyon elgondolkodtatók – ugyanabban a korban élünk, mégis mennyire másként.

Kurta Mihály-Marosi Ágnes-Tóth Arnold: Barangolások a Peleházban. Iskolai és családi foglalkoztató füzet

Kiállításvezető

Puhatáblás

18 oldal

21 x 15 cm

Bruttó ár: 300,- Ft

A „Barangolások a Peleházban” című iskolai és családi foglalkoztató füzetünkkel elsősorban a 7-10 éves kisdiákokat, továbbá tanáraikat és szüleiket kívánjuk a lillafüredi Herman Ottó Emlékház felújított állandó kiállításában kalauzolni. A kiadvány Herman Ottó életének és munkásságának kiemelt állomásait közvetlen hangnemben, az alsó tagozatos korosztálynak megfelelő nyelvezettel és tartalommal mutatja be. A rövid leíró részeket változatos, játékos feladatok követik, amelyek rácsodálkozást kínálnak a tárlatra, de továbbgondolásra is ösztönöznek. Az utolsó oldalakon a közös élményszerzést elősegítendő családi totó található, valamint fotókon is megjelenített megoldások irodalmi ajánlóval. Az írásos feladatokat további tevékenységre inspiráló mellékletek egészítik ki térképpel, makettel, kivágóval és képeslapokkal. A korabeli fényképekkel gazdagon illusztrált füzet gyermekbarát grafikai kivitelezése mellett Pele Pali figurája hívja felfedezőútra a gyerekeket.